Logan Feland

Logan Feland

Major General Logan Feland (18 August 1869–17 July 1936) was a United States Marine Corps general who last served as Commanding General of the Department of the Pacific. Feland served during the Spanish-American War (3rd Kentucky Volunteer Infantry), the occupation of Veracruz (1914) and in World War I, where he was in command of all troops during the Battle of Belleau Wood. Logan Feland was born in Hopkinsville, Kentucky on August 18, 1869, he received a B.A. in Architecture from the Massachusetts Institute of Technology in 1892. He married Katherine Cordner on February 14, 1907.

During the Spanish American War, he was Captain of Company F, 3rd Kentucky Infantry from May 31, 1898 until May 16, 1899, when he was honorably mustered out. By virtue of his previous military experience he was appointed directly to the rank of first lieutenant in the Marine Corps on 1 July 1899. Feland was promoted to captain, 3 March 1903; to major, 29 August 1916; to lieutenant colonel, 26 March 1917; to colonel 1 July 1918; to brigadier general, 9 March 1919; and to major general, 1 October 1931.

In the grades of lieutenant and captain he served with Marine Detachments on USS Oregon (BB-3), Massachusetts, Indiana, Minnesota, and Montana. Prior to World War I he had more than eight years of foreign duty including service in Panama in 1904 and in 1911; expeditions to Guantanamo Bay in 1904, 1911, 1912, and 1913; San Juan, Puerto Rico, in 1904; service with the Army of Cuban Pacification in 1906; service in Santo Domingan waters in 1912; Culebra in 1914; and the occupation of Vera Cruz, Mexico, in 1914. His home service was equally varied and included duty at Marine Barracks, Washington, D.C., League Island (Philadelphia), Narragansett Bay, Rhode Island, Norfolk, and New York; instruction in submarine mining at the Torpedo Station, Narragansett Bay; teaching in the School of Application, Annapolis, and the Advanced Base School, New London, Connecticut; observation of Army artillery practice at Fortress Monroe, Virginia; the supervising of construction of new barracks at Annapolis; and recruiting in New York.

Feland was attached to the 5th Marine Regiment for service in France in World War I and was among the first contingent of American forces which went overseas with General Pershing in May 1917. On his arrival in France, Feland was made executive officer of the 5th Marines. When the unit, as part of the 4th Marine Brigade, was thrown into the breach to stem the German advance at Château-Thierry in May 1918, Feland was, as ever, in the thick of the fighting. At Belleau Woods in June 1918, when the halt in the German advance was turned into a retreat, Feland was given command of all troops in the Wood. For his conspicuous valor on this occasion, he was awarded the Distinguished Service Cross. After his promotion to colonel, Feland became commanding officer of the 5th Regiment and as such led it in the Battles of Soissons, Blanc Mont Ridge and in the Argonne. For his outstanding exploits in the War, Feland was awarded, in addition to the Distinguished Service Cross mentioned above, the Distinguished Service Medals of both the Army and the Navy, Officer's rank in the Legion of Honor, the Croix de Guerre with bronze star, gold star, and four palms, and was cited in dispatches six times.

Upon his return to the United States in May 1919, Feland was stationed at Headquarters Marine Corps until December when he was detached to command the 2nd Brigade in Santo Domingo. Returning to the United States the following fall, he again joined Headquarters in the capacity of Director of the Division of Operations and Training. He held that post for two years after which he was Assistant to the Major General Commandant for another two years. From November 1926 to February 1927 he was called from his command of the Marine Expeditionary Force at Quantico to head the Eastern Section of the U.S. Mail Guard. In April 1927, Feland took command of the 2nd Brigade in Nicaragua. After four months in Nicaragua he was transferred to the command of Marine Barracks, Parris Island, South Carolina, which post he held from September 1927 to January 1928. He then returned to Nicaragua and assumed command of the Brigade for a second time, serving there until March 1929. For this second tour in Nicaragua, Feland was awarded another Distinguished Service Medal. Following a short period at Headquarters after his return from Nicaragua, Feland was assigned as Commanding General, Department of the Pacific in July 1929. He was serving in that position when he was detached on 25 February 1933. He retired from the Marine Corps on 1 September 1933. Major General Feland died at Columbus, Ohio on 17 July 1936. He was buried in Arlington National Cemetery.

Joe Calvin Paul (MOH)
Joe Calvin Paul

Lance Corporal Joe Calvin Paul (1946-1965) was a 19 year old U.S. Marine who lost his life after diverting an attack long enough to allow the evacuation of wounded Marines during Operation Starlight near Chu Lai, Vietnam, on 18 August 1965. LCpl Paul was posthumously awarded the Medal of Honor on 7 February 1967 - in ceremonies in the Office of Secretary of the Navy Paul H. Nitze, who presented the award to his parents.

Wesley Phelps (MOH)
Wesley Phelps

Wesley Phelps (1923-1944) was a United States Marine who was posthumously awarded the Medal of Honor for his heroic actions and sacrifice of life during the World War II Battle of Peleliu.

Luther Skaggs, Jr. (MOH)
Luther Skaggs, Jr.

Luther Skaggs, Jr. (3 March 1923- 6 April 1976) was a United States Marine who was awarded the Medal of Honor for his heroic actions on the beachhead on Guam during World War II.

Franklin R. Sousley
Franklin R. Sousley

Franklin Runyon Sousley was born at Flemingsburg, Kentucky, on 19 September 1925. After his graduation from high school in June 1943, he moved to Dayton, Ohio, where he secured a job with the Frigidaire Division of General Motors.

William F. Harris
William F. Harris

William F. Harris was born March 6, 1918 at Lexington, Kentucky, to a family whose military heritage dates back to the Revolutionary War. His father, LtGen Field Harris, USMC, served as commanding general of the Marine Air Wing during the World War II invasion of Guadalcanal (1942) and later during the Korean War (1950).